0 (258) 268 36 54 0 (258) 268 36 55 info@atiktel.com

Blog

  • Sümer Mah. 119 Sk. No:14 Merkezefendi /DENİZLİ
  • 0 (258) 268 36 54
  • info@atiktel.com

Hasır Telin İlginç UygulamalarıÇit ve koruma alanı yaratma gibi en popüler uygulamalarının yanında hasır telin çok sayıda farklı ve hatta birçok kişiye ilginç gelebilecek uygulamaları da mevcuttur.

Hayvanat bahçeleri


Hasır tel kafes ve barınak oluşturmak için en çok başvurulan malzemelerin başında gelmektedir. Vahşi hayvanlar, kuşlar ve sürüngenler gibi hayvanlara kafes oluşturmak için dünyadaki tüm hayvanat bahçeleri tarafından ilk tercih edilen ürün hasır teldir.

Şömine perdesi


Soğuk kış gecelerini kendine has görünümüyle ısıtan şöminelerin önündeki kapaklar ve siperler hasır tellerden yapılmaktadır.

Rafineriler ve petrol sahaları


Boru bağlantılarında, rögar kapaklarında ve özel giriş noktalarında kullanılan hasır teller petrol üretim alanlarının ana unsurlarından birisidir. Ayrıca güvenlik amacıyla da kullanılmaktadır.

Arıcılık


Arıcılıkta hasır tellerin kullanımı önemlidir. Seçilen gözenek büyüklüklerine göre işçi arılar, asker arılar ve kraliçe arı hasır tellerin arasında geçebilmekte ve bu sayede arı kovanlarında kontrol sağlanmaktadır.

Sanatsal Dizayn


Son yıllarda dünyada birçok sanatçı heykellerini ve hasır tel dizaynlarını yaratmak için çeşitli hasır tel parçaları satın almaktadırlar. Hasır tel son derece çok yönlü, endüstriyel bir üründür ve rengi ve şekli değiştirilebilmektedir.

Gıda Hazırlama


Hem dokuma hem de kaynaklı hasır tel gıdaların hazırlanmasında kullanılmaktadır. Yaygın uygulamaların içinde derin kızartma sepetleri, barbekü-mangal ızgaraları, gıda kurutma telleri ve gıda kapakları bulunmaktadır.

Kuş Kafes Telleri


Evcil hayvanları korumak için sıklıkla hasır tel kullanılmaktadır. Müşteriler çoğunlukla paslanmaz çeliği, alüminyumu ve galvanizli hasır teli bu tip uygulama için uygun bulmaktadırlar. Alüminyum bükülebildiği, galvanizli hasır tel ise köprü ve büyük bina gibi yerlere uygun olduğu için tercih edilmektedir.

Arkeoloji


Arkeolojide de yoğun bir kullanım alanı bulunan hasır tel kazılar esnasında kirli olan parçaları hatta ince kumu elekten geçirmek için kullanılmaktadır. Ayrıca, bulunan tarihi eserleri depolamak için de hasır telden ve hasır telden yapılan raflardan yararlanılmaktadır.